Üdvözlöm a kedves olvasót. A mai post a székek szociális életével fog minket megismertetni, legalábbis azt, akinek lesz kedve végigolvasni.
A székek társas lények. Az emberek által uralt környezetükben csak nagyon elvétve fordulnak elő egyedül. Gondoljon csak bele az olvasó: hány olyan esetre tud visszaemlékezni, hogy bement egy szobába, és ott csak egy szék volt? Ez nem véletlen.
A vadon élő székeknél egy kicsit gyakoribb az egyedüllét, azok a székek viszont inkább a magányt tudatosan választó remete-székek, vagy éppen a falkájukból elüldözött - átmenetileg egyedül tengődő - fiatal kisszékek. De ezek is nagyon ritkák, a teljes populáció 1-2 %-át teszik ki összesen. Ebből is látható, hogy a székeknek mennyire fontos az összetartó közösség fenntartása.
A székek csoportjait létszám alapján osztályozhatjuk:
- Polgári székcsoportok (2-10 db szék) - főleg házakban, lakásokban, szobánként külön csoport
- Kisközösségi székcsoportok (10-100 db szék) - iskolák, kissebb előadók, éttermek, szórakozóhelyek
- Nagyközösségi székcsoportok (100 db fölött ) - előadó- és konferenciatermek, stadionok, akár több ezer (!) szék.
A természetben elő példányok általában 5-10 darabból álló falkákat alkotnak.
A megfigyelések szerint a társadalmi viselkedésük nem függ a csoport méretétől: Mindenhol egy rangidős szék a csoport vezetője, a többiek egyenrangúak. A vezető szék tisztsége is kimerül a csoport képviseletében illetve az esetleges ön- vagy területvédelmi támadások levezénylésében. A székek egyébként eléggé békés lények, csak közvetlen veszély esetén támadnak, olyankor viszont, főleg az erős összetartóerő miatt nagyon veszélyesek. De erről majd később.
Bár ez csoporton belül nem látszik, a székeknél is van társadalmi szint: az egyes falkák vannak egymásnak alá illetve fölé rendelve. A nagyobb csapatok általában alacsonyabb rangúak, míg a legmagassabb osztályt képviselő - az emberek részéről is főleg magas rangú politikusok irodájában használt - székek legfeljebb 2-3 egyeddel alkotnak egy csoportot.
A székeknek a társadalmi megosztottság ellenére nincsenek politikusaik, sosem politizálnak. Ezt egyes tudósok primitív, állati jelnek veszik, valójában azonban emberfeletti intelligenciájuk bizonyítéka.
Háborúzni nem szoktak, területüket csak más bútorfélék (főleg asztalok) ellen védelmezik. Emberre nem támadnak, de ha veszélybe kerül egy szék, a falkájára biztos számíthat, úgyhogy ne inzultáljunk sose széket fizikálisan. Ez a békés lét talán annak is köszönhető, hogy nem alkotják semmilyen tápláléklánc részét, az életük fenttartásához szükséges energiát ugyanis a kozmikus sugárzás megcsapolásával nyerik. Emiatt érzékelhető anyagcserefolyamatuk sincs, így könnyen tarthatóak házban, mert tökéletesen szobatiszták.
Összefoglalásképpen tehát: a székek számára a legfontosabb a csoportjukba tartozó többi szék, és az hogy tartozzanak egy csoportba.